Najczęściej kupowane

W tej chwili brak najlepiej sprzedających się

Menu

Budowa domu z instalacją fotowoltaiczną - jak zaplanować

Rozpoczynając budowę domu z pewnością zastanawiasz się, jakie rozwiązania zastosować, aby inwestycja w przyszłości nie generowała wysokich kosztów związanych z codzienną eksploatacją i jednocześnie była po prostu komfortowym, bezpiecznym miejscem do życia. Analizując dostępne opcje warto wziąć pod uwagę korzyści, jakie daje wykorzystanie fotowoltaiki w dostarczaniu do obiektu mieszkalnego energii potrzebnej m.in. do ogrzewania wody użytkowej, zasilania klimatyzacji czy oświetlenia.

Nowoczesne budownictwo a energooszczędność i ekologia

Obecnie popularne w budownictwie ekologiczne trendy ukierunkowują przyszłych Inwestorów na stosowanie rozwiązań, które nie mają niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne. Do umacniania takich tendencji przyczyniają się m.in. unijne przepisy narzucające znaczne zwiększenie udziału OZE w krajowym miksie, a także proponowane ulgi, dotacje i preferencyjne kredyty zachęcające do zakupu przede wszystkim paneli słonecznych. Ponadto, zmiany w przepisach budowlanych, a także podwyżki cen prądu również motywują Inwestorów do uwzględniania rozwiązań podnoszących efektywność energetyczną budowanych obiektów.

Na co zwrócić uwagę planując budowę domu z instalacją fotowoltaiczną?

Jeżeli już na etapie wyboru projektu domu wiemy, że jego integralnym elementem będzie instalacja PV, warto ten fakt przedyskutować z architektem i odpowiednio dostosować budynek pod montaż paneli słonecznych na dachu. W ten sposób zminimalizujemy koszty dodatkowych prac oraz wyeliminujemy problemy – te pojawiające się przy późniejszym dostosowywaniu infrastruktury elektrycznej, związane z wydzieleniem miejsca na inwerter, a także z montażem stelaża pozwalającego na posadowienie paneli pod odpowiednim kątem.

Południowa orientacja i odpowiednia lokalizacja.

Skierowane na południe, niezacienione panele to maksymalizacja efektywności działania instalacji fotowoltaicznej. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednie usytuowanie domu na działce - tak, aby połać dachu, na której zostaną posadowione panele była jak najdłużej w ciągu dnia wystawiona na działanie promieni słonecznych. Dodatkowo, należy też zwrócić uwagę, czy znajdujące się w okolicy drzewa lub inne zabudowania nie będą rzucały cienia na naszą instalację, co w rezultacie spowoduje niższą wydajność systemu.

Nachylenie dachu.

Jest obok orientacji południowej najważniejszym czynnikiem wpływającym na efektywność zbierania promieni słonecznych przez panele. Optymalne nachylenie instalacji powinno wynosić 30-45 stopni, co warto uwzględnić wybierając gotowy schemat lub zlecając wykonanie indywidualnego projektu domu.

Solidna więźba i odpowiednie pokrycie.

Uwzględniając w projekcie domu instalację PV należy mieć na uwadze fakt, że panele same w sobie są dość ciężkie i potrzebują stabilnego oparcia w postaci solidnej więźby dachowej. Kwestię tę należy uwzględnić podczas uzgadniania parametrów zamawianego drewna konstrukcyjnego. Choć może to przełożyć się na nieco wyższe koszty budowy dachu, będzie po prostu inwestycją w bezpieczeństwo. Ponadto, należy też dobrać odpowiednie pokrycie – najlepszym i polecanym rozwiązaniem są w tym przypadku blachodachówka i gont bitumiczny.

Przestrzeń pod panele.

Wyznaczając w projekcie optymalną przestrzeń pod panele słoneczne na dachu najlepiej kierować się tym, aby była ona prostokątna i wolna od okien dachowych, świetlików czy kominów wentylacyjnych. Choć nie zawsze możliwe jest wyeliminowanie wszystkich tych komponentów, to ograniczenie ich do minimum zdecydowanie ułatwi oraz przyśpieszy zamontowanie systemu PV.

Infrastruktura elektryczna.

Aby móc w pełni korzystać z energii zebranej przez system PV, konieczne jest bezpieczne podłączenie fotowoltaiki do instalacji energetycznej znajdującej się w budynku. Niezbędne jest również umieszczenie inwertera w dostępnym miejscu. Projektując schemat infrastruktury warto uwzględnić wszystkie przyłącza oraz przestrzenie niezbędne do poprowadzenia przewodów dostarczających energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej np. do systemu centralnego ogrzewania.